Czy wygładzanie zmarszczek botoksem jest bezpieczne?

Wygładzanie zmarszczek botoksem to nowoczesna metoda, która wygładza skórę i przywraca jej młodszy wygląd na wiele miesięcy. Ostrzykiwanie skóry botoksem nie jest zabiegiem szczególnie inwazyjnym, jednak wymaga umiejętności, doświadczenia i sporej wiedzy. Niezwykle ważne jest zachowanie norm bezpieczeństwa przy zabiegu.

Źle wykonany zabieg przez osobę bez kompetencji może mieć bardzo przykre skutki. Przede wszystkim może znacznie zmienić rysy twarzy, unieruchamiając mięśnie i zmieniając mimikę pacjenta. Na powrót do pełnej sprawności trzeba wówczas czekać wiele miesięcy, aż toksyna zostanie wchłonięta przez tkanki i wydalona.

Jak działa botoks?

Botoks to toksyna botulinowa, która podana domięśniowo unieruchamia błyskawicznie mięsień i tym samym wygładza wizualnie pofałdowane warstwy zewnętrzne tkanek i likwiduje zmarszczki. W ten sposób rysy twarzy stają się łagodniejsze i na wiele miesięcy poprawione.

Botoks to jednak nie tylko rozwiązanie na zmarszczki. To także bardzo skuteczny sposób na nadpotliwość różnych części ciała, np. wnętrza dłoni. Regularne ostrzykiwanie nadpotliwego obszaru znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie i komfort pacjenta.

Botoks jest skuteczny w wygładzaniu zmarszczek i leczeniu nadpotliwości

Wstrzykiwanie botoksu jest zabiegiem, który musi wykonywać specjalista, jednak sam zabieg nie jest nieprzyjemny i nie wymaga rekonwalescencji. Zabieg można przeprowadzić o każdej porze roku i wymaga jedynie znieczulenia maścią lub preparatem znieczulającym, wówczas jest całkowicie bezbolesny.

Sam zabieg trwa krótko i chwilę później pacjent może wrócić do swoich obowiązków. Dobrze wykonane wstrzyknięcie botoksu nie unieruchamia całkowicie mięśni twarzy i nie zmienia jej mimiki. Dzięki temu twarz wygląda jedynie świeżo, młodo i promiennie. Leczenie nadpotliwości botoksem błyskawicznie przywraca komfort codziennego życia.

Przeciwwskazania i możliwe działania niepożądane

Botoks jest bezpieczną substancją, jednak dobrze wykonany zabieg nie niesie za sobą działań niepożądanych u osób zdrowych. Istnieją jednak przeciwwskazania do wykonania zabiegu i warto przed nim poinformować o nich specjalistę. Jednym z takich przeciwwskazań jest ciąża i karmienie piersią.

Inne przeciwwskazania to zażywanie niektórych leków (np. aminoglikozydy, czy spektynomycyny), zespół Lamberta Eatona, a także choroba miastenia gravis. Przeciwwskazaniem może być również alergia na albuminę. Efektem niepożądanym mogą być różnorodne reakcje alergiczne, a także miejscowe podrażnienie czy obrzęk.

Bezpieczeństwo zabiegu botoksem zależy od doświadczenia i kompetencji wykonującego go specjalisty

Najważniejszym kryterium w ocenie bezpieczeństwa zabiegów botoksem są kompetencje i doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg. Należy przede wszystkim unikać nieodpowiedzialnych amatorów bez specjalistycznej wiedzy. W naszej klinice zabiegi wstrzykiwania botoksu wykonywane są wyłącznie przez doświadczonych i kompetentnych specjalistów, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo.